Membrii Comisiei de Tineret a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova s-au întrunit pentru prima dată în noua componență în cadrul unui training de coeziune și consolidare a echipei, organizat la data de 10 octombrie curent.

Formatoarea activității, Elena Anton, șefa departamentului organizare, educație și informare, a organizat împreună cu tinerii mai multe activități interactive, de lucru în grup, în cadrul cărora au fost abordate interesele și viziunile tinerilor sindicaliști pentru stabilirea unor repere care vor fi incluse în planul de activitate al Comisiei de Tineret a CNSM pentru anul 2025.

Tinerii s-au arătat interesați să abordeze în următoarea perioadă subiecte cu privire la medierea conflictelor la nivel de unitate, procesul de negocieri colective, recrutarea noilor membri de sindicat, organizarea unor campanii de informare tematice axate pe problemele cu care se confruntă tinerii specialiști, activități de formare, organizare unor seminare precum „ABC-ul sindical”.

Participanții la trening, de asemenea, și-au manifestat interesul de a aborda tematici legate de comunicarea și promovarea activității organizațiilor sindicate, legislația muncii și drepturile tinerilor, dezvoltarea capacităților de liderism sindical, activitatea organizațiilor sindicale primare, ș.a.

Amintim că, Comisia de Tineret din cadrul CNSM are următoarele sarcini: implementarea politicii de tineret a CNSM; consolidarea unității de acțiuni a tinerilor sindicaliști în vederea protejării tinerilor, membri de sindicat; elaborarea și înaintarea propunerilor pentru îmbunătățirea cadrului legislativ și normativ în domeniul tineretului.