În perioada 20-22 septembrie 2024, în incinta Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, s-au desfășurat competițiile sportive din cadrul primei ediții a Spartachiadei organizată de Federația Sindicatelor Transportatorilor și Drumarilor din Republica Moldova (FSTD), condusă de Petru Lungu, un eveniment dedicat promovării sportului și a unui mod sănătos de viață, consolidării relațiilor de prietenie în cadrul colectivelor de muncă din domeniul transporturilor și infrastructurii.

La deschiderea festivă a Spartachiadei au fost prezenți Igor Zubcu, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, Grigore Grădinaru, parlamentar și membrul Comisiei parlamentare „Comisia administrație publică și dezvoltare regională”, Radu Voiticovschi, șef Serviciul Siguranță Rutieră, Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Oleg Tofilat, director al Uniunii Transportatorilor și Drumarilor din Moldova și alți invitați.

Potrivit FSTD, în discursurile sale, invitații au salutata inițiativa de promovare a stilului de viață sportiv și sănătos, de asemenea au felicitat participanții cu deschiderea acestui frumos și important eveniment care are ca scop consolidarea membrilor de sindicat, promovarea solidarității și conlucrării între entități.

La rândul său, Petru Lungu, președintele FSTD, a mulțumit tuturor participanților pentru entuziasm și dedicare, subliniind că Spartachiada nu este doar o competiție sportivă ci și un prilej de socializare.

Spartachiada a inclus un șir de probe la următoarele discipline sportive: mini-fotbal, volei pentru bărbați, volei mixt, tenis de masă, joc de dame, darts, luptă cu odgonul, ștafeta olimpică la 100 de metri, ridicarea greutății de 16 de kg.

Echipele au avut o pregătire sportivă înaltă, iar cele mai bune rezultate au demonstrat următorii participanți:

1. Învingătorii Spartachiadei ediția a I-a a FSTD în Clasamentul General

Locul III–Agenția Națională Transport Auto

2. Minifotbal

Locul II- S.A. ”Drumuri–Rîșcani”

Locul III– S.A.  ”Drumuri–Soroca”

3. Joc dame

Locul I-Administrația Națională a Drumurilor

Locul II- S.A. ”Drumuri–Soroca”

Locul III– S.A. ”Drumuri-Orhei”

4. Șah

Locul II-Agenția Națională Transport Auto

Locul III– S.A. ”Drumuri–Rîșcani”

5. Tenis de masă

Locul I-Administrația Națională a Drumurilor

Locul II- S.A. ”Drumuri–Orhei”

Locul III- S.A. ”Drumuri-Căușeni”

6. Volei – Bărbați

Locul I- S.A. ”Drumuri–Orhei”

Locul II- S.A. ”Drumuri– Criuleni”

Locul III-Agenția Națională Transport Auto

7. Volei Mixt

Locul I- S.A. ”Drumuri– Rîșcani”

Locul II- S.A. ”Drumuri–Orhei”

Locul III-Administrația Națională a Drumurilor

8. Tragerea odgonului

Locul I- S.A. ”Drumuri –Cahul”

Locul II- Administrația Națională a Drumurilor

Locul III- Agenția Națională Transport Auto

9. Ridicarea greutăților

Locul I- S.A. ”Drumuri–Cahul”

Locul II- S.A. ”Drumuri–Rîșcani”

Locul III- S.A. ”Drumuri–Cimișlia”

Locul III-Agenția Națională Transport Auto

10. Ștafeta Olimpică 100m

Locul I-Administrația Națională a Drumurilor

Locul II- S.A. ”Drumuri-Căușeni”

Locul III- S.A. ”Drumuri–Orhei”

11. Darts

Locul I- S.A. ”Drumuri–Cahul”

Locul II-Administrația Națională a Drumurilor

Locul III-S.A. ”Drumuri–Ialoveni”.

Echipele câștigătoare au fost premiate în cadrul unei ceremonii festive de închidere, la care au participat reprezentați ai sindicatelor și oficialități din cadrul Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.