Peste 300 de cadre didactice din municipiul Chișinău au participat săptămâna curentă la Forumul Municipal al Tinerilor Specialiști cu genericul „Inserția profesională. Drepturile și garanțiile tinerilor specialiști, încadrați în instituțiile de învățământ din municipiul Chișinău în anul de studii 2023-2024”.

La activitate au participat Ion Ceban, primar general al municipiului Chișinău, Andrei Pavaloi, șeful Direcţiei Generală Educaţie, Tineret și Sport din municipiul Chişinău, Otilia Dandara, pro-rector al Universității de Stat din Moldova.

În cadrul forumului, Margareta Sîrbu, președinta Consiliului municipal al Sindicatului Educației și Științei Chișinău, a subliniat necesitatea unei inserții profesionale eficiente pentru tinerii specialiști din domeniul educației și a evidențiat rolul esențial pe care îl joacă drepturile și garanțiile în facilitarea parcursului lor profesional. Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău și Consiliul municipal al Sindicatului Educației și Științei Chișinău depun efort constant pentru a menține specialiștii în domeniul educației și pentru a promova dezvoltarea învățământului.

De asemenea, Margareta Sîrbu, președinta Consiliului municipal al Sindicatului Educației și Științei Chișinău, le-a vorbit tinerilor specialiști despre drepturile lor, despre garanțiile asigurate de stat și despre acțiunile întreprinse de organizația sindicală pentru ca angajații să aibă salarii decente și să fie protejați prin lege.

Prezent la activitate, Ion Ceban, primar general al municipiului Chișinău, a accentuat importanța contribuției aduse de tinerii specialiști la dezvoltarea sistemului de învățământ municipal, subliniind angajamentul administrației locale în susținerea integrării profesionale a acestor tineri.

La rândul său, Andrei Pavaloi, șeful Direcției Generale Educație, Tineret și Sport, și-a exprimat angajamentul față de dezvoltarea profesională a tinerilor specialiști, evidențiind necesitatea unei abordări inovatoare și a vorbit despre sprijinul continuu al DGETS în facilitarea unei inserții profesionale eficiente și echitabile pentru tinerii specialiști.

Potrivit organizatorilor, Forumul a oferit un cadru propice pentru schimbul de idei și experiențe, consolidând astfel eforturile în direcția asigurării unui mediu educațional și profesional favorabil pentru tinerii specialiști din municipiul Chișinău.

Precizăm că evenimentul a fost organizat de Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău, cu suportul Consiliului municipal al Sindicatului Educației și Științei Chișinău.