În perioada 6-8 septembrie 2024, a avut loc „Forumul I al Serviciilor Publice de Gospodărie Comunală” organizat de Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Sfera Deservirii Sociale și Producerii de Mărfuri ”SINDINDCOMSERVICE”, un eveniment de amploare, dedicat instruirilor, atragerii salariaților în activități sportive, discuțiilor, dezbaterilor și schimbului de bune practici în domeniul serviciilor publice de gospodărie comunală.

Potrivit organizatorilor, un moment mult așteptat al evenimentului a fost „Cupa serviciilor de gospodărie comunală la fotbal, ediția 2024”, unde echipe din diverse întreprinderi s-au întrecut pentru a câștiga trofeul mult râvnit. Cultivarea unui mod de viață sănătos, atragerea membrilor în activități sportive, formarea deprinderilor de a practica sistematic exercițiile fizice, drept mijloc de fortificare a sănătății, sunt obiectivele care au reunit 13 echipe participante la competiții:

1.            Î.M „Regia Transport Electric” Chișinău

2.            S. A „Apă Canal Chișinău”

3.            Î.M „Parcul Urban de Autobuze” Chișinău

4.            Î.M. „Regia Autosalubritate” Chișinău

5.            Direcția Generală Locativ-Comunală şi Amenajare a Consiliului Municipal Chișinău

6.            Direcția Generală Mobilitate Urbană a Consiliului Municipal  Chișinău

7.            Î.M. ”Grădina Zoologică”

8.            Î.M. „Apă – Canal” Ungheni

9.            S.A. „Apă – Canal” Cahul

10.          S.A. „Operator regional Apă – Canal” Hîncești

11.          S.A „Apă – Termo” Ciadîr Lunga

12.          S.A. „Apă – Canal” Orhei

13.          Î.M. „Servicii Comunal-Locative” Orhei.

Sportul a demonstrat încă o dată că poate uni oamenii, consolidând spiritul de echipă în rândul angajaților din domeniul serviciilor publice, iar în urma meciurilor disputate, clasamentul competițiilor este următorul:

Locul I: Î.M. „Servicii Comunal-Locative” Orhei;

Locul II: Direcția Generală Mobilitate Urbană a Consiliului Municipal  Chișinău;

Locul III: Î.M. ”Regia Transport Electric”.

În cadrul instruirilor, împreună cu Alesea Guzun, formator național, liderii sindicali au discutat despre subiectul privind „Rolul emoțiilor în activitatea și performanța profesională”, ce a fost explorat cu scopul de a dezvolta abilitățile emoționale și de comunicare ale liderilor sindicali, contribuind la o gestionare eficientă a echipelor și la îmbunătățirea climatului organizațional.

Participanții au avut oportunitatea de a discuta provocările cu care se confruntă în activitatea sindicală și de a identifica soluții pentru a îmbunătăți relațiile de muncă și colaborarea între angajați.