Suportul oferit de Organizația Internațională a Muncii (OIM) în procesul de consolidare a capacităților partenerilor sociali din Republica Moldova, prin implementarea mai multor proiecte importante cu privire la munca decentă, promovarea ocupării tinerilor, organizarea activităților de instruire, promovarea Convențiilor OIM, a fost subiectul unei întrevederi a conducerii CNSM cu o delegație a partenerilor de dezvoltare ai OIM/RBSA, aflați săptămâna curentă în țara noastră.

La întrevedere, organizată marți, 15 octombrie, în incinta Casei Sindicatelor, au participat, de asemenea, reprezentanții Confederației Naționale a Patronatului din Republica Moldova (CNPM).

Sergiu Sainciuc, vicepreședinte CNSM, a mulțumit delegației OIM/RBSA, pentru suportul oferit de-a lungul timpului la implementarea mai multor activități desfășurate de CNSM, printre care: contribuirea la crearea parteneriatelor locale de ocupare, elaborarea materialelor de suport pentru activitatea comisiilor teritoriale pentru consultări și negocieri colective, elaborarea aplicației mobile „Drepturile salariaților”, instruiri pentru reprezentanții sindicatelor din 6 raioane, consolidarea capacităților liderilor și activiștilor sindicali privind eliminarea violenței și hărțuirii în lumea muncii, ș.a.

Vicepreședintele CNSM a subliniat importanța suportului acordat de OIM la promovarea agendei cu privire la munca decentă, atingerea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, promovarea inițiativelor și obiectivelor comune ale sindicatelor și patronatului cu privire la necesitatea majorării salariului minim, acoperirea cu negocieri colective a 80 la sută dintre salariați, conform standardelor UE, ratificarea și implementarea Convențiilor OIM.

Pe de altă parte, Claire Harasti, directorul oficiului OIM din Budapesta, a salutat progresele partenerilor sociali în atingerea mai multor obiective importante în domeniul dialogului social, muncii decente, promovării valorilor și standardelor OIM, menționând deschiderea de a dezvolta în continuare relațiile de cooperare în contextul implementării viitorului Program de Țară privind Munca Decentă și eforturilor de integrare a Republicii Moldova în UE.

În cadrul dialogului, reprezentanții CNSM și CNPM s-au referit la activitățile pe care le desfășoară, dar și la provocările legate de situația de pe piața muncii din Republica Moldova, migrația forței de muncă, necesitatea creșterii graduale a salariului minim, pregătirea tinerilor specialiști conform cerințelor pieței muncii, atragerea tinerilor NEET în piața muncii, importanța dezvoltării parteneriatului social la nivel teritorial și ramural.

În context, precizăm că RBSA (Regular Budget Suplimentary Account) este un fond la care un șir de donatori contribuie voluntar pentru promovarea de către OIM a agendei pentru muncă decentă. Țările care contribuie la RBSA sunt Olanda, Danemarca, Belgia, Norvegia, Luxemburg, Suedia, Germania, Franța, Italia.