Recent, în cadrul proiectului „Parteneriate pentru liderismul femeilor și bună guvernare”, implementat de Fundația „Friedrich Ebert” (FES) Moldova și AO „Institutum Virtutes Civilis” cu suportul financiar al Uniunii Europene și FES, a fost organizată o dezbatere radio, la postul „Radio Moldova”, cu participarea reprezentanților Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), Comisiei de femei a CNSM, membre ale organizațiilor sindicale din teritoriu.

Femeile sindicaliste au abordat un șir de subiecte legate de protejarea drepturilor profesionale, economice și sociale ale femeilor, membre de sindicat, recomandări pentru îmbunătățirea situației femeilor de pe piața muncii, eliminarea inechităților și inegalităților, reducerea diferențelor salariale, asigurarea drepturilor femeilor din mediul rural, respectarea legislației în vigoare vizând protecția drepturilor sociale şi de muncă ale femeilor.

Dezbaterea poate fi accesată aici: https://radiomoldova.md/f/ro/2091?fbclid=IwAR3RhxvZGiSUFKmprWWpiCVfn1lsf6E1BAygjv2CukiL7rFsWCRl4WryGXs#content