Pe 3 iunie, la Școala Profesională din Hîncești, a avut loc evenimentul de încheiere a Parteneriatului Local de Ocupare (LEP) din raion – un model inovator de colaborare pentru stimularea ocupării forței de muncă la nivel local. La eveniment a participat și Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM), în calitate de partener social activ implicat pe tot parcursul implementării inițiativei.
LEP Hîncești a fost desfășurat timp de aproape un an, cu sprijinul Organizației Internaționale a Muncii (OIM), în cadrul proiectului „Ocupare incluzivă și productivă în Moldova”, finanțat de SECO (Secretariatul de Stat pentru Afaceri Economice al Elveției).
Evenimentul a reunit reprezentanți ai administrației publice centrale și locale, instituțiilor de învățământ, mediului de afaceri, organizațiilor internaționale și societății civile.
CNSM a contribuit la promovarea drepturilor salariaților, la consolidarea dialogului social și la identificarea soluțiilor durabile pentru angajarea tinerilor și a grupurilor vulnerabile. Participarea sindicatelor a vizat susținerea politicilor locale de ocupare și în crearea unui mediu favorabil muncii decente.
Printre rezultatele LEP Hîncești se numără:
- peste 750 de tineri inactivi conectați cu serviciile de ocupare,
- 300 de locuri de muncă create și formalizate,
- sprijin pentru 60 de întreprinderi mici și 11 start-upuri în diverse domenii,
- cooperativă agricolă dotată cu echipamente moderne,
- 1.100 de persoane sprijinite direct în procesul de angajare sau dezvoltare profesională.
Evenimentul s-a încheiat cu un Târg al Locurilor de Muncă, care a oferit localnicilor oportunitatea de a interacționa direct cu angajatorii și de a accesa noi oportunități de angajare.
Între 2018 și 2025, cu sprijinul OIM, au fost implementate șapte Parteneriate Locale de Ocupare în Republica Moldova, în raioanele Cahul, Cantemir, Căușeni, Soroca, Rezina, Florești și Hîncești.