Constituenții Organizației Internaționale a Muncii (OIM), reprezentanți ai Guvernului, sindicatelor și patronatelor, au stabilit priorități pentru noul Program de Țară pentru Muncă Decentă în Republica Moldova pentru anii 2025 – 2027.

În cadrul unui atelier de lucru, organizat la Chișinău săptămâna trecută, constituenții OIM au subliniat că noul Program de Țară pentru Muncă Decentă, al șaselea la număr, va răspunde la provocările pieței muncii, nevoilor lucrătorilor și va contribui la creșterea economică a țării și o mai bună calitate a vieții în Republica Moldova.

Reprezentanții CNSM au propus de a include în viitorul Program mai multe priorități focusate pe următoarele obiective: consolidarea dialogului social și negocierilor colective; promovarea ratificării și implementării standardelor internaționale în domeniul muncii, eficientizarea protecției salariaților.

Printre propunerile CNSM pentru viitorul Program de Țară privind Munca Decentă menționăm următoarele:

• Consolidarea rolului Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective (CNCNC) în procesul de avizare a proiectelor de acte normative și sporirea capacităților secretariatului Comisiei în acest sens;
  • Facilitarea schimbului de experiență a CNCNC cu structuri ale dialogului social din țările membre ale UE;
  • Adoptarea cadrului legal necesar în vederea transpunerii și implementării Directivei UE 2022/2041 privind salariile minime adecvate în Uniunea Europeană;
  • Promovarea dialogului social la toate nivelurile;
  • Adoptarea și implementarea Planului de acțiuni privind promovarea negocierilor colective și creșterea ratei de acoperire a salariaților cu negocierile colective;
  • Promovarea ratificării și implementării Convenției OIM nr.102 privind standardele minime în domeniul securității sociale;
  • Promovarea ratificării și implementării Convenției OIM nr. 156  nr. 156/1981 privind egalitatea de șanse și egalitatea de tratament pentru lucrători și lucrătoare cu responsabilități familiale;
  • Promovarea ratificării și implementării Convenției OIM nr.173 privind protecția creanțelor lucrătorilor în caz de insolvabilitate a angajatorului;
  • Susținerea elaborării și implementării unui Plan de măsuri pentru asigurarea racordării cadrului legal la Convenția OIM nr. 161 privind serviciile de sănătate ocupațională, ratificată de Republica Moldova;
  • Implementarea Programului național de reducere a muncii nedeclarate pentru anii 2024-2025;
  • Implementarea Registrului electronic al salariaților pentru toate unitățile din economia națională;
  • Implementarea Programului de ameliorare a securității și sănătății în muncă în domenii cu riscuri înalte de accidentare și îmbolnăvire (construcții, agricultură, industrie prelucrătoare, transport și depozitare) pentru anii 2024-2028;
  • Crearea Fondului de garantare a creanțelor salariale în cazul insolvenței angajatorului;
  • Crearea unui mecanism practic de soluționare a litigiilor individuale, pe cale amiabilă (extrajudiciară);
  • Modificarea Codului contravențional în vederea acoperirii integrale a tuturor încălcărilor din legislația muncii.

Potrivit unui comunicat al OIM, provocările cheie pe piața muncii din Republica Moldova sunt rata de ocupare scăzută și nivelul ridicat de inactivitate, în special în rândul tinerilor, femeilor și lucrătorilor vârstnici; îmbătrânirea populației și emigrarea continuă; nivelul ridicat al muncii informale. În același timp, Republica Moldova a fost proactivă în introducerea reformelor în domeniul protecției sociale și al politicilor pieței muncii, cu accent pe alinierea la standardele Uniunii Europene.

Participanții la atelier au stabilit trei priorități pentru viitorul Program de Țară privind Munca Decentă: un mai bun dialog social (obiective: sporirea eficienței comisiilor de consultări și negocieri colective la nivel de ramură, teritoriu și unitate); o mai bună dinamică a pieței muncii (obiective: activarea forței de muncă, sporirea productivității muncii, întreprinderi mai competitive); un sistem de protecție socială durabil (obiective: reducerea muncii informale și tranziția la munca formală, serviciu de sănătate ocupațională consolidat și o politică eficientă a salariului minim).

Toate părțile constituente (Guvern, sindicate, patronate) au dat asigurări că se vor implica activ în implementarea priorităților setate pentru noul Program. Elaborarea Programului de Țară pentru Muncă Decentă, pentru anii 2025-2027, urmează a fi finalizată în anul curent și semnarea acestuia va avea loc în primele luni ale anului 2025.

Precizăm că, Programul de Țară pentru Muncă Decentă este un instrument de planificare important, prin intermediul căruia Organizația Internațională a Muncii oferă suport țărilor membre. Programul utilizează abordarea Managementului Bazat pe Rezultate, adoptat de OIM drept suport pentru cadrul de colaborare.

Sursa foto: OIM