Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) lansează astăzi, 1 decembrie 2023, în cadrul campaniei „Organizația primară – energia mișcării sindicale”, concursul Organizațiilor Sindicale Primare.

Concursul se va desfășura în perioada decembrie 2023 – martie 2024 și are drept obiectiv evidențierea și diseminarea bunelor practici, sporirea potențialului organizațiilor sindicale primare.

Cine poate să participe?

La concurs pot participa organizații sindicale primare (în continuare candidat), care au cel puțin un an de la fondare, membre ale centrelor sindicale național-ramurale (CSNR), membre ale CNSM.

Categoriile concursului

Concursul Organizațiilor Sindicale Primare are 10 categorii: Pasiune şi devotament sindical; Excelență și creativitate sindicală; Promovarea imaginii sindicatelor; Promovarea valorilor europene prin sindicat; Dialog social constructiv; Locuri de muncă sigure; Protecție juridică garantată; Proiecte și activități inedite; Incluziune sindicală; Debut sindical.

Ce conține dosarul de participare?

Dosarul de participare, completat în limba română, va conține următoarele:

•          formularul  de participare  (conform anexei);

•          scrisoarea de intenție, care va conține inclusiv informația despre acțiunile întreprinse pe parcursul ultimului an și impactul acestora;

•          recomandarea CSNR;

•          acte confirmative.

Atenție!

Dosarul organizației participante poate fi depus de președintele organizației sau vicepreședinte.

Activitățile se consideră eligibile dacă sunt însoțite de documente confirmative, inclusiv imagini, link-uri către site/rețele de socializare în care sunt prezentate activitățile, alte materiale relevante.

Un candidat poate depune la cel mult două categorii. Candidatul poate fi desemnat câștigător doar la o singură categorie.

Termene și condiții de aplicare

Dosarul va fi expediat, în perioada 1 decembrie 2023 – 15 ianuarie 2024 secretarului Comisiei de concurs (adresa de email: elena.anton@cnsm.md).

Rezultatele concursului vor fi anunțate la Gala de premiere a organizațiilor sindicale primare (28 martie 2024).

Pentru a afla mai multe detalii despre concursul Organizațiilor Sindicale Primare, accesați Regulamentul pe link-ul alăturat:  http://sindicate.md/concurs-osp/