(VIDEO) Emisiunea “Dialog Social” din 5 februarie 2019

06.02.2019

În această ediție a emisiunii ,,Dialog Social” vorbim despre nemulțumirea colectivului de muncă de la Întreprinderea de Stat “Combinatul Poligrafic din Chișinău” care a organizat un protest în fața sediului instituției, în legătură cu Hotărârea Guvernului Republicii Moldova de a trece în subordinea Instituției Publice „Serviciul Național Unic pentru Apelurile de Urgență 112” blocul administrativ al întreprinderii. Din cauza că rămân fără spațiu, mai mulți angajați riscă să-și piardă și locurile de muncă.

Urmărim totodată și cum s-a desfășurat noua ediție a expoziției naționale ,,Fabricat în Moldova” –  o platformă de promovare a produselor autohtone. În aceeași ediție discutăm și despre noua aplicație mobilă, prin intermediul căreia persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă pot obține informații care să-i ajute să-și găsească un post vacant potrivit, lansată de curând la Chișinău.