(VIDEO) Emisiunea “Dialog Social” din 5 februarie 2019

06.03.2019

În această ediție a emisiunii ne îndreptăm atenția spre femeile din sindicate dar și din societate. ,,Femei informate, generații protejate” – acesta a fost genericul campaniei lansate de Comisia de Femei din Cadrul Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova în pragul zilei de 8 martie. Care este misiunea acesteia și ce probleme ar putea fi soluționate printr-o informare corectă și de calitate, vedem la ,,Dialog Social”. Totodată urmărim un subiect legat de rolul sindicatelor în protecția social-economică a femeilor, tematică discutată la Edineț.

În aceeași ediție vedem cum se desfășoară campania CNSM ,,Avocatul sindicatelor” care a ajuns recent la Glodeni, pentru a li se oferi consultanță juridică gratuită salariaților, membri de sindicat.