VIDEO: Emisiunea “Dialog Social” din 22 mai 2018

23.05.2018

În ediția din 22 mai urmărim care au fost evenimentele ce au marcat săptămână trecută mișcarea sindicală din țară.

Din sumar:

– Aflăm cum angajații din ramura telecomunicațiilor au marcat Ziua Mondială a Telecomunicațiilor și Societății Informaționale și cum sunt apreciați pentru munca lor salariații din ramură.
– Sindicaliștii din ramura silviculturii cer autorităților să fie ajustat salariul minim la nivelul prețurilor la produse și servicii. Despre aceasta se arată într-o declarație adoptată în cadrul Conferinței anuale a Federația Sindicatelor din Silvicultură ”SINDSILVA”.
– CNSM se va implica în realizarea proiectului „Dezvoltarea capacităților antreprenoriale ale diasporei Republicii Moldova” (DOMDE).
– Rolul și atribuțiile comitetelor sectoriale pentru formare profesională a fost genericul sesiunii de instruire pentru reprezentanții centrelor sindicale național-ramurale și ai organizațiilor patronale, care s-a desfășurat la 11 mai, în sediul Casei Sindicatelor.
– În ajunul Zilei Internaționale a Familiei, marcată anual la 15 mai, Comisia de Femei din cadrul Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova a organizat o masă rotundă unde s-a discutat despre situația social-economică din țară și au fost identificate soluții care ar putea contribui la îmbunătățirea acesteia.