VIDEO: Emisiunea “Dialog Social” din 17 iulie 2018

18.07.2018

O nouă ediție a emisiunii ,,Dialog Social” vine cu detalii despre refuzul Comitetului Confederal al CNSM de a susține proiectul de hotărâre al Guvernului Republicii Moldova pentru aprobarea Regulamentului privind modul de atestare a salariaților din unități. Unul din considerentele de bază ale CNSM îl constituie îngrijorarea că aprobarea Regulamentului ar putea crea premise de abuz din partea angajatorilor.

Tot aici urmărim cum a fost organizată o nouă acțiune de consultare juridică a membrilor de sindicat în cadrul campaniei ”Avocatul Sindicatelor” organizată în or. Basarabeasca.

Această ediție a ,,Dialogului Social” oferă informații despre cum a fost marcată Ziua profesională a lucrătorilor din comerț la mai multe întreprinderi din țară și despre suportul oferit de inspectorii de muncă ai sindicatelor din Regiunea-Sud, care au instruit recent salariații de la întreprinderea S.A. “Apă Canal Cahul” în domeniul securității și sănătății în muncă.