(VIDEO) Emisiunea “Dialog Social” din 12 martie 2019

13.03.2019

În ediția de astăzi a emisiunii ,,Dialog Social” vorbim despre sănătatea salariaților din țara noastră care este o prioritate pentru mișcarea sindicală din Republica Moldova. Stațiunea balneoclimaterică „CODRU”, unde vin anual mii de oameni pentru a-și întrema sănătatea, va avea încă un bloc până în toamna acestui an. Cu sprijinul Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, proiectul a fost dus la bun sfârșit iar munca pe șantier a început.

Tot astăzi revenim la protecția social-economică a femeilor, temă pusă în discuție în raionul Rezina. Sindicalistele din regiune își doresc condiții de muncă mai bune și majorarea indemnizației unice acordate la nașterea copiilor.

În aceeași ediție vedem cum s-a desfășurat la Chișinău întrunirea regională a juriștilor sindicaliști din țările Comunității Statelor Independente, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova și Consiliul Regional Pan-European al Confederației Internaționale a Sindicatelor.