VIDEO: Emisiunea Dialog Social din 10.10.2017

11.10.2017

În ediția din 10.10.2017, urmărim care au fost subiectele discutate în cadrul ședinței din 5 octombrie organizate de Federația Sindicală a Educației și Științei în ajunul Zilei Profesorului.
Totodată, aflăm care au fost principalele tematici discutate în cadrul ședinței din 4 octombrie, în sediul Institutului Muncii al CNSM, unde s-a desfășurat o masă rotundă cu genericul ”Pentru o muncă decentă: venit echitabil, siguranță la locul de muncă, protecție socială” organizată de către Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova.
Un alt subiect s-a referit la expunerile CNSM în cadrul ședinței Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective.
De asemenea, este prezentat un reportaj de la cea de-a 5 ediție a conferinței internaționale MACRO, cu tema ”Moldova 2030 în Europa 2030: Identificarea soluțiilor de dezvoltare într-un mediu dinamic”, organizată de către Centrul Analitic Independent Expert – Grup în parteneriat cu Friedrich – Ebert – Stiftung.