Sindicatele vor susține familiile suferinde în urma deflagrației din sectorul Rîșcani

trei

Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) va aloca 80 mii de lei, sub forma unor ajutoare materiale, familiilor care au avut de suferit în urma exploziei din sectorul Rîșcani care s-a produs la sfârșitul săptămânii trecute. Anunțul a fost făcut astăzi, 8 octombrie, de președintele CNSM, Oleg Budza, în cadrul ședinței operative a organizației.

Oleg Budza a spus că evenimentul care s-a produs este o tragedie și a transmis condoleanțe apropiaților celor decedați. Președintele CNSM a subliniat că este necesar de conjugat eforturile pentru a acorda tot suportul necesar persoanelor afectate.

Totodată, liderul sindical a venit cu un apel adresat președintelor centrelor sindicale național-ramurale de a se implica în acest proces.

Precizăm că explozia s-a produs în seara zilei de sîmbătă, 6 octombrie, într-un bloc locativ de pe strada Bulevardul Moscovei 11/5 din municipiul Chișinău. Conform datelor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în urma deflagrației, 4 persoane, inclusiv un copil, au decedat, iar nouă au avut nevoie de îngrijiri medicale. Toți locatarii, aproximativ 200 de persoane, au fost evacuaţi.

Departamentul mass-media și relații internaționale al CNSM

Foto: Diez.md