Sindicatele se pronunță împotriva excluderii din lista zilelor de sărbătoare nelucrătoare a zilelor de 8 martie și 1 mai

cnsm-e1474351117367

”Oficial, CNSM nu a primit nici o propunere privind modificarea articolului 111 al Codului Muncii al Republicii Moldova”, a declarat Oleg Budza, președintele CNSM. Aceasta, după ce în unele segmente mass-media din țară s-a vehiculat ideea, precum că în cadrul grupului de lucru tripartit, din componența căruia face parte și reprezentantul Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), s-a propus excluderea din lista zilelor de sărbătoare nelucrătoare a zilelor de 8 marte și 1 mai.

”Confederația Națională Sindicatelor din Moldova, a declarat președintele Oleg Budza, nu va susține ideea creșterii numărului de zile de odihnă de iarnă pe seama renunțării la zilele nelucrătoare de 8 martie și 1 mai”.

Oleg Budza a specificat că mediul de afaceri nu s-a împotrivit micșorării numărului zilelor de sărbătoare nelucrătoare, doar că a insistat pentru reglementarea mai concretă, clară a zilelor de odihnă, a regulilor de modificare ale acestora.

Președintele CNSM a mai precizat că în cadrul grupului de lucru tripartit, din componența căruia face parte și reprezentantul CNSM,  s-au înaintat  2 variante de a mări minivacanța de iarnă pentru lucrători: fie din contul hramului localității, fie de-a renunța la zilele nelucrătoare de 7 și 8 ianuarie, când se sărbătorește Crăciunul, stilul vechi.

”Niciodată nu s-a discutat despre mărirea minivacanței de iarnă pentru angajații din RM din contul zilelor de 8 martie și 1 mai”, a precizat Oleg Budza.

Departamentul mass-media și relații internaționale al CNSM