Sindicatele din regiune sunt îndemnate să accelereze acțiunile de eliminare a muncii copiilor și a muncii forțate

21.07.2017

wcms_565185

Biroul Organizației Internaționale a Muncii (OIM) pentru activitățile lucrătorilor (ACTRAV) a organizat o conferință regională de două zile cu privire la rolul sindicatelor din Europa în lupta împotriva muncii copiilor și a muncii forțate. La reuniune, care a avut loc în zilele de 19-20 iulie curent, în Kârgâzstan, a participat și președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), Oleg Budza.

Maria Helena André, directorul OIM/ACTRAV, a subliniat rolul-cheie jucat de sindicate în eradicarea muncii copilului și a muncii forțate în regiune. Ea a încurajat participanții să-și intensifice eforturile și să accelereze acțiunile de eliminare a muncii copilului în toate formele sale până în 2025, iar a muncii forțate – până în 2030, în conformitate cu ținta 8.7. din cadrul Obiectivelor Dezvoltării Durabile ale ONU

Cu sprijinul OIM/ACTRAV, sindicatele vor pregăti strategii și își vor coordona politicile de combatere a muncii copiilor și a muncii forțate în regiune.

Reuniunea de două zile a întrunit participanți din 15 țări din regiune – organizații sindicale internaționale și specialiști ai OIM. Aceasta face parte dintr-o serie de întâlniri regionale în vederea pregătirii pentru a IV-a Conferință globală privind eradicarea susținută a muncii copiilor, care va avea loc la Buenos Aires, între 14 și 16 noiembrie 2017.

Sursa: www.ilo.org