Oficiul ONU pentru Drepturile Omului Moldova: Drepturile omului se referă și la drepturile lucrătorilor

11.12.2020

Drepturile omului se referă și la drepturile lucrătorilor – la oportunități de angajare, calitatea muncii, salarii echitabile și protecție socială. Vedem cu toții cât de rapid se schimbă piața forței de muncă. Putem observa progrese, dar și dificultăți.

Într-un video realizat de către Organizația Internațională a Muncii în cooperare cu OHCHR Moldova, Elena Carchilan, șef al Inspectoratului Muncii al Sindicatelor, subliniază că pierdera locurilor de muncă, suspendarea achitării salariilor, expunerea la un grad de risc crescut – toate au un impact enorm asupra asigurării dreptului la muncă și a dreptului la protecția muncii. Acum ca niciodată este necesară colaborarea dintre toate sectoarele pentru a asigura protecția drepturilor omului prin prisma drepturilor de muncă.

Video-ul a fost realizat în cadrul Campaniei de sensibilizare privind drepturile omului lansată de ONU Moldova, sub ghidarea Oficiul ONU pentru Drepturile Omului Moldova.

Susa: https://www.facebook.com/ONUDrepturileOmului