Membrii Comitetului Executiv din cadrul Consiliului Regional Pan-European s-au întrunit la Bruxelles

20181022_160626

Astăzi, 22 octombrie, la Bruxelles, în incinta Comitetului Economic și Social European s-au întrunit membrii Comitetului Executiv al Consiliului Regional Pan-European (PERC), la care s-au alăturat experți, observatori din cadrul Confederației Internaționale a Sindicatelor (ITUC), Confederației Europene a Sindicatelor (ETUC), precum și Organizației Internaționale a Muncii (OIM). Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova a fost reprezentată de Tatiana Marian, șef al Departamentului mass-media și relații internaționale.

Programul celei de-a 13 întrunire a prevăzut o serie de subiecte ce vizează activitatea, realitățile și perspectivele dezvoltării mișcării sindicale din regiune și, particular, din subregiuni. În acest context, discuțiile s-au axat pe activitățile Consiliului Regional Pan-European în general din 2018 conform priorităților; acțiunile Comitetului de Femei și a Comitetului de Tineret pe parcursul anului curent, Congresul  Confederației Internaționale a Sindicatelor și aprobarea nominațiilor PERC pentru Consiliul General  și a Biroului Executiv; cea de-a patra Adunare Generală a PERC; activitățile OIM în Europa privind drepturile oamenilor muncii; procesul de realizare și consultare pe Obiectivele de Dezvoltare Durabilă în Europa și Națiunile Unite; salarizarea în Europa și Asia Centrală; precum și situația din Belarus, Ucraina, Grecia, Kazakhstan, Turcia.