Jurnaliștii inițiați în domeniul securității și sănătății în muncă

30.06.2018

jurnalistii

Astăzi, 29 iunie, curent, în incinta Casei Sindicatelor are loc cea de-a doua sesiune a programului de instruire a jurnaliștilor privind drepturile sociale, organizată prin cooperare de către Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM), Fundația ”Friedrich Ebert Stiftung” (FES) și Centrul de Investigații Jurnalistice (CIJ). Tema de bază a evenimentului a fost axată pe situația reală și legislația actuală privind domeniul securității și sănătății în muncă.

Inițial, Sergiu Sainciuc, vicepreședinte al CNSM, a ținut să-i familiarizeze pe reprezentanții mass-media din țară cu cadrul legal internațional al muncii și să informeze jurnaliștii despre  convențiile internaționale ratificate de Republica Moldova. În această ordine de idei, dumnealui i-a informat despre actele internaționale de bază din domeniul muncii, despre angajamentele asumate privind respectarea și implementarea actelor internaționale ratificate.

În timp ce Adrian Lungu, expert în dreptul muncii, le-a relatat reprezentanților mass-media despre modul cum decurge aplicarea de către instanțele de judecată din RM a cadrului legal internațional în procesul soluționării litigiilor de muncă.

Nemijlocit, la starea de lucruri și legislația existentă în domeniul securității și sănătății în muncă s-a referit în intervenția ei Elena Carchilan, șefa Inspectoratului Muncii al Sinidcatelor. Ea a abordat subiectul reformei controlului de stat în domeniul securității și sănătății în muncă. La concret, le-a vorbit jurnaliștilor despre cadrul normativ în vigoare, care reglementează domeniul în speță. Îndeosebi, dumneaei a insistat cu detalii despre situația post-reformă în domeniul securității și sănătății în muncă. Nu a evitat să abordeze și carențele care s-au înregistrat în procesul de transferare a competențelor de control în domeniul securității și sănătății în muncă de la Inspectoratul de Stat al Muncii către alte autorități.

Cornelia Cozonac, Directoarea Centrului de Investigații Jurnalistice, a prezentat un studiu de caz în care este reflectat modul cum jurnaliștii scriu despre subiectul abordat, cum se informează și se documentează aceștia în această privință.

Departamentul mass-media și relații internaționale al CNSM