CONFEDERAŢIA NAŢIONALĂ A SINDICATELOR DIN MOLDOVA

Federația Sindicală „Sănătatea” a desfășurat cea de-a XXXII-a Spartachiadă a lucrătorilor din ramură

11.09.2018

IMG_6169

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, de comun cu Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, a organizat în perioada 7-9 septembrie 2018, la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, competițiile sportive finale din cadrul Spartachiadei XXXII a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova.

La activitățile solemne au participat Boris Gîlcă, secretar general de stat din cadrul Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Boris Golovin, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, Oleg Budza, președinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, Tudor Ciaicovschi, președinte al Global Biomarket Group, reprezentanți ai Federației „SANITAS” din România.

La Spartachiadă au participat circa 600 lucrători medicali, suporteri, amatori ai sportului şi ai culturii fizice din instituții medicale republicane, municipale, raionale, farmaceutice, private și de învățământ. Competițiile s-au desfășurat la următoarele probe sportive: volei feminin, volei masculin, tenis de masă, șah, jocul de dame și aruncarea darţului.

Echipele participante au avut o pregătire sportivă înaltă, iar rezultatele arată după cum urmează:

Volei (femei):

Locul I-Clinica de Medicină Estetică „SANCOS”;

Locul II-Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească;

Locul III-raionul Cahul.

Volei (bărbați):

Locul I-Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească;

Locul II-raionul Ungheni;

Locul III-Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”.

Tenis de masă (femei):

Locul I-Angela Railean, raionul Orhei;

Locul II-Tatiana Baicu, raionul Basarabeasca;

Locul III-Svetlana Cernenco, Asociația Farmaciștilor.

Tenis de masă (bărbați):

Locul I-Gheorghe Radu, Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească;

Locul II-Alecu Garaba, Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”;

Locul III-Vitalie Bria, Asociația Farmaciștilor.

Şah (femei):

Locul I-Tatiana Nedbailova, mun. Bălți;

Locul II-Olga Hozahorina, Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească;

Locul III-Aliona Cherman, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”.

Șah (bărbați):

Locul I-Veaceslav Mutu, Clinica de Medicină Estetică „SANCOS”;

Locul II-Traian Harbuz, Institutul de Neurologie și Neurochirurgie;

Locul III-Valeriu Gonța, raionul Rezina.

Joc de dame (femei)

Locul I-Ada Odajiu, raionul Soroca;

Locul II-Lilia Sahanovschi, Spitalul Clinic de Psihiatrie;

Locul III-Tamara Cernov, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”.

Joc de dame (bărbați):

Locul I-Mihai Banaru, Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”;

Locul II-Victor Manea, raionul Basarabeasca;

Locul III-Victor Gorelco, Institutul Mamei și Copilului.

Aruncarea darţului (femei):

Locul I-Ala Todiraș, raionul Soroca;

Locul II-Olga Macagonova, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;

Locul III-Doina Pascari, Clinica de Medicină Estetică „SANCOS”; Natalia Lesnic, Institutul Mamei și Copilului.

Aruncarea darţului (bărbați):

Locul I-Piotr Croitor, Institutul de Neurologie și Neurochirurgie;

Locul II-Alexei Bojonca, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;

Locul III-Igor Ambros, Institutul Mamei și Copilului; Adrian Cociug, Spitalul Clinic de Traumatologie și Ortopedie.

Învingătorii dintre echipe și sportivi au fost decorați cu diplome și cupe sportive, premii bănești din partea Federației Sindicale „Sănătatea”. Participanții la Spartachiadă vor fi menționați și în colectivele de muncă.







Dacă aveţi propuneri, recomandări ce se referă la activitatea portalului, vă rugăm să ne contactați la numărul de telefon (022) 266 590 sau să ne expediați un mesaj la adresa de e-mail: press@cnsm.md

Copyright © Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova