Emisiunea “Dialog Social” din 4 iunie 2019

05.06.2019

În această ediție a emisiunii ,,Dialog Social” vorbim despre activitățile CNSM organizate cu ocazia Zilei Sindicalistului, celebrată la data de 7 iunie. În acest context, urmărim cum s-a desfășurat campania CNSM ”Contractul colectiv de muncă–garanția drepturilor tale”, ajunsă la Bălți.

Totodată, discutăm despre angajații din ramura culturii, cei care sunt nemulțumiți de rezultatele implementării noii legi a salarizării. Ce spun cei de la Ministerul Finanțelor dar și cei de la Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, aflăm la ,,Dialog Social”.

Vedem în aceeași ediție cum funcționarii publici s-au întrecut la probe sportive în cadrul Spartachiadei ramurale dar urmărim și cele mai importante momente de la Forumul Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice.