Emisiunea “Dialog Social” din 29.10.2019

30.10.2019

În această ediție a emisiunii ,,Dialog Social” revenim la problemele sistemului medical din țara noastră. Acestea au fost discutate la o recent o întrunire a sindicatelor naționale cu sindicaliști din România. Părțile au vorbit și despre acțiunile pe care le-au întreprins în ultima perioadă pentru a apăra drepturile și interesele salariaților din ramura sănătății, membri de sindicat.

Tot astăzi, mergem împreună cu inspectorii de muncă ai sindicatelor în mai multe localități din sudul Moldovei. Ei au analizat în ce măsură se respectă regulile de securitate și sănătate în muncă, dar au acordat și suport informațional pentru ca angajații din instituțiile vizate să nu fie suspuși unor riscuri.