Emisiunea “Dialog Social” din 15.10.2019

16.10.2019

În această ediție a emisiunii ,,Dialog Social” vorbim despre lucrătorii poștali. Vedem împreună cu invitatul din studioul emisiunii – Ion Pîrgaru, președintele Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova, care sunt cele mai mari probleme ale acestor angajați, ce acțiuni au fost întreprinse pentru a îmbunătăți condiția lor, dar și în ce măsură sectorul poștal contribuie la dezvoltarea socială și economică a țării.

Totodată, analizăm problemele femeilor de la sate, în condițiile Zilei mondiale a femeilor din mediul rural. Comisia de femei a CNSM a organizat cu această ocazie mai multe evenimente în localitățile din Republica Moldova.