Emisiunea “Dialog Social” din 11 iunie 2019

12.06.2019

În această ediție a emisiunii ,,Dialog Social” aflăm cum a fost celebrată Ziua Sindicalistului în țara noastră. Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova a organizat un șir de evenimente în localitățile Moldovei dar și la Casa Sindicatelor. Subiectele abordate au fost legate de activitatea mișcării sindicale, provocările social-economice cu care se confruntă salariații la etapa actuală, dar și acțiunile concrete ce urmează a fi întreprinse pentru a crește nivelul de trai în RM.

În aceeași ediție, urmărim cum s-a desfășurat concursul ,,Cel mai bun sindicalist al anului de studii 2018-2019” în raionul Orhei și care este misiunea acestui eveniment.

Totodată, îi vedem și pe cei 22 de tineri sindicaliști care au primit certificate de absolvire a cursului ”Formare de formatori”, inițiat de CNSM.