Declarația Comisiei de Tineret a CNSM cu ocazia Zilei Internaționale a Tineretului

10.08.2018

cnsm-e1474351117367

Comisia de Tineret a CNSM este solidară cu tineretul din întreaga lume,  împărtășește grijile față de problemele expuse în  Declarația  Confederației Internaționale a Sindicatelor cu ocazia Zilei Internaționale a Tineretului, marcată la 12 august (vezi aici).

Pe lîngă problemele globale abordate în Declarația sus-menționată, tinerii din Republica Moldova se confruntă cu:

• dificultăți la angajare în cîmpul muncii cauzate de lipsa experienței, a abilităților practice și discrepanţa între calificarea tinerilor specialişti şi cerinţele angajatorilor;
  • lipsa garanțiilor la prima angajare;
  • nivel redus al salariilor oferit tinerilor, care nu acoperă necesitățile vitale;
  • violența și hărțuirea în lumea muncii, discriminarea pe aspect de gen;
  • accesul limitat al tinerilor la procesul decizional la toate nivelurile;
  • aplicarea unor forme ascunse de exploatare a tinerilor.

În ultima perioadă de timp sînt puse în aplicare mai multe proiecte care au menirea de a găsi soluții la problemele abordate de tineri. Sînt benevenite programul “Prima casă”, implementarea învățămîntului dual, a tichetelor de masă, a serviciilor de orientare profesională și ghidare în carieră ș.a.

Cu toate acestea, considerăm că urmează a fi depuse și mai mari eforturi din partea factorilor decizionali pentru a stimula și motiva tinerii să rămînă acasă în Republica Moldova prin soluționarea problemelor menționate.