Asociația Organizațiilor Sindicale Studențești, promotor al sportului și modului sănătos de viață

IMG_5132

În perioada 11-12 mai, în incinta taberei de odihnă ,,Camping Vadul lui Vodă”, a avut loc Spartachiada locatarilor căminelor studențești, ediția 2019, organizată de către Asociația Organizațiilor Sindicale Studențești, cu suportul Federației Sindicale a Educației și Științei.

La competițiile sportive au participat reprezentanți de la cinci instituții superioare de învățământ: Universitatea Pedagogică de Stat ,,Ion Creangă”, Universitatea Tehnică a Moldovei, Academia de Studii Economice din Moldova, Universitatea de Stat Medicină și Farmacie ,,Nicolae Testemițanu” și Universitatea Agrară de Stat din Moldova.

Potrivit organizatorilor, evenimentul sportiv a devenit deja o tradiție, din anul 2010 până în prezent fiind promovat modul sănătos de viață. Un alt scop al Spartachiadei este facilitarea interacțiunii studenților din diverse universități.

Spartachiada s-a desfășurat în două etape. Astfel, în prima zi studenții au participat la competiții de mini-fotbal, volei, dame, șah și tenis de masă, iar în a două zi a avut loc tragerea odgonului și înmânarea premiilor. În clasamentul general, UTM s-a clasat pe locul 1, USMF-locul 2, UASM-locul 3, ASEM-locul 4 și UPSC-locul 5. Detalii în tabelul de mai jos:

Instituția Șah Dame Tenis de masă Mini-fotbal Volei Tragerea Odgonului Clasament general
Locul Locul Locul Locul Locul Locul Locul
UTM 2 1 2 3 1 2 1
USMF 3 4 4 2 2 1 2
UASM 1 3 1 5 3 5 3
ASEM 4 5 3 1 4 4 4
UPSC 5 2 5 4 5 3 5

Organizatorii aduc mulțumiri Federației Sindicale a Educației și Științei din Moldova și administrațiilor instituțiilor de învățământ participante la competiții, pentru suportul acordat în realizarea evenimentului sportiv.